Mimo iż wiele osób zakłada, że najważniejsze w pływaniu są poprawne ruchy kończyn, rzeczywistość jest inna. Często okazuje się, że największym wyzwaniem nie jest utrzymanie równowagi w wodzie czy poprawne ruchy, ale właściwa technika oddychania. Stąd kluczowe jest opanowanie prawidłowego rytmu oddychania podczas pływania. Nie tylko poprawi to nasz styl pływania, ale też korzystnie wpłynie na zdrowie naszych płuc. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego tak ważne jest oddychanie podczas pływania i jak powinien wyglądać ten proces!
Oddychanie podczas pływania
Na początku przygody z uczęszczaniem na basen wiele osób uczy się stylu klasycznego w pływaniu. Bardzo ważne jest zrozumienie techniki konkretnego stylu, jednak należy skupić się także na nauce oddechu. Wielu początkujących pływaków próbuje zrealizować cały proces oddechowy (wdech i wydech) podczas jednego wynurzenia, co powoduje spowolnienie tempa pływania i ryzyko zachłyśnięcia się wodą.
Klucz do prawidłowego oddechu podczas pływania, niezależnie od stylu pływackiego, to pełny wdech ustami podczas wynurzenia i kompletny wydech ustami, nosem, lub oboma jednocześnie pod wodą. Istotne jest również zachowanie odpowiedniego tempa podczas wdychania i wydychania powietrza. Często zbyt szybko wydychamy powietrze, podczas gdy powinno to następować powoli, stopniowo i jak najbardziej swobodnie. W ten sposób, przy następnym wdechu, będziemy mieli więcej miejsca w płucach.
Wyporność ciała w wodzie
Inhalując powietrze, wypełniamy nasze płuca, co sprawia, że przypominają one nadmuchane balony i unoszą naszą górną partię ciała. Efektem tego jest obniżenie bioder i nóg – pozycja naszego ciała w wodzie staje się nieodpowiednia, nasze ruchy zwalniają, a my czujemy się bardziej znużeni.
Sprawdź też: Jak pływać motylkiem?
Dwutlenek węgla w organizmie podczas pływania
Oddech to jedna z najbardziej instynktownych funkcji naszego ciała. Głównym zadaniem systemu oddechowego jest zapewnienie dostaw tlenu do naszego organizmu oraz usunięcie nadmiaru dwutlenku węgla. W trakcie aktywności fizycznej, nasze zapotrzebowanie na tlen wzrasta, co jednocześnie prowadzi do zwiększonej produkcji dwutlenku węgla. Dlatego właściwe wdychanie i wydychanie powietrza jest kluczowe dla prawidłowej wentylacji organizmu.
W kontekście nauki prawidłowego oddychania ważne jest, aby jak najszybciej zaznajomić nasze dzieci z wodą. Niemowlęta instynktownie oddychają pod wodą, a przedszkolaki nie mają jeszcze negatywnych doświadczeń, takich jak zakrztuszenie się wodą, dlatego są bardziej otwarte na naukę. Niestety, największe trudności z nauką wydechu często mają dorośli.
Czytaj też: Jak pływać kraulem?