Pływanie kraulem – technika

2 min czytania

kobieta płynie kraulem

Kraul to jeden ze stylów pływackich, który jest najczęściej wybierany ze względu na szybkość, jaką można dzięki niemu osiągnąć. Pływacy triathlonowi często wykorzystują go do pokonania odległości w jak najkrótszym czasie. Jest to jednak technika bardzo wymagająca. W tym artykule podajemy wskazówki, jak nauczyć się pływania kraulem.

Nauka pływania kraulem 

Na początku swojej pływackiej przygody wiele osób musi poznać od podstaw styl klasyczny w pływaniu. Z czasem i stopniową poprawą umiejętności przychodzi jednak czas, aby poznać inne style pływackie. Jednym z tych bardziej zaawansowanych jest pływanie kraulem. Technika tego stylu jest dość wymagająca i należy ją świetnie opanować, aby aktywność była bezpieczna i efektywna.

Kraul zwykle jest uznawany za najszybszy styl pływacki. To ten styl wykorzystują triathloniści, aby jak najszybciej pokonać dystans w wodzie. Mimo że opanowanie techniki kraula nie jest łatwe, ten wpis pomoże ci poprawić umiejętności w tej dziedzinie.

César Cielo z Brazylii jest aktualnym rekordzistą świata na 100 metrów stylem dowolnym w basenie o długości 50 metrów, uzyskując czas 46,91 sekundy. Warto dodać, że regulacje nie określają precyzyjnie, co to jest styl dowolny, ale w praktyce, przynajmniej w standardowych warunkach basenowych, zawodnicy zazwyczaj wybierają kraula ze względu na jego szybkość.

Pływanie kraulem – technika

Prawidłowe pływanie kraulem wymaga zastosowania odpowiedniej techniki, która odnosi się zarówno do pracy rąk, jak i nóg pływającego.

Praca rąk w kraulu 

Podczas pływania w stylu kraul, nasze ciało pozostaje w płaszczyźnie wodnej, a ręce i nogi są wyprostowane. Ruchy rąk są wykonywane na przemian – kiedy jedna ręka jest wysuwana do przodu, „zbiera” wodę, zanurzając się pod jej powierzchnię. Następnie druga ręka powtarza tę sekwencję. Siła napędu w kraulu pochodzi głównie od rąk, które decydują o naszej prędkości. Szczegółowo, najpierw pod wodę powinny zanurzyć się palce, a potem łokieć. Wyciągając ręce z wody, lekko zginamy je w łokciach. Dłonie powinny być ułożone tak, aby mogły „zbierać” jak najwięcej wody.

Praca nóg w kraulu

Chociaż praca nóg podczas pływania kraulem nie jest tak kluczowa jak technika rąk, nie można jej zaniedbać. W tym stylu pływania, ruch nóg jest naprzemienny, a palce powinny być rozciągnięte. Aktywność kończyn dolnych pomaga utrzymać równowagę w wodzie, a sama technika przypomina nieco nożycowy ruch nóg.

A co z resztą ciała? Jak pływać kraulem prawidłowo? Należy zwracać uwagę na pozycję głowy – powinna być ona cały czas zanurzona. Oddech łapie się co kilka ruchów rąk, obracając głowę ponad linię ramienia. Pływanie kraulem na zaawansowanym poziomie wymaga bardziej skomplikowanych umiejętności. Wielu ludzi zastanawia się, jak pływać kraulem, aby ich ciało nie zbaczało na boki. Aby płynąć prosto, konieczne jest właściwe poruszanie rękami. Siła nóg jest również istotna, aby utrzymać właściwą równowagę w wodzie.

Pamiętaj o oddechu

Jak pływać kraulem? Kluczowym elementem, poza samą techniką, jest prawidłowe oddychanie. W kraulu ratowniczym głowa jest podniesiona ponad wodę umożliwiając swobodne oddychanie. Ta technika jest stosowana podczas ratowania tonącej osoby.

Oddychanie w „tradycyjnym” kraulu wygląda nieco inaczej. Oddech łapiemy obracając głowę ponad linię ramienia co dwa lub trzy ruchy. Ważne jest, aby prawidłowo skoordynować wdychanie powietrza z ruchem ciała. Powietrze powinniśmy wdychać szybko, a wydychać powoli. Drugi z tych procesów powinien trwać dwa razy dłużej niż pierwszy. Czas nabrania oddechu w technice kraula jest określany przez profesjonalistów jako „pod pachą”. Wydech odbywa się podczas rotacji głowy.

Jeśli wydaje Ci się, że na tym etapie pływanie kraulem będzie dla Ciebie za trudne dowiedz się, jak pływać motylkiem i stopniowo poprawiaj swoje możliwości! 

Pływanie kraulem – zaangażowane mięśnie

Pływanie kraulem przynosi wiele korzyści, zarówno pod kątem estetyki ciała, jak i zdrowia. To nie tylko sposób na zwiększenie masy mięśniowej i rzeźbienie sylwetki, ale także na poprawę innych aspektów zdrowia:

  • usprawnienie procesów metabolicznych,
  • poprawę postawy ciała,
  • zwiększenie natlenienia organizmu,
  • poprawę ukrwienia narządów wewnętrznych,
  • wzrost elastyczności ciała.

Kraul jest również doskonałym wyborem dla osób chcących zrzucić kilka kilogramów. Ze względu na dynamiczną naturę tego stylu, jesteśmy w stanie spalić od 500 do 800 kalorii w ciągu jednego treningu. Co więcej, pływanie kraulem pozwala na działanie w strefie tlenowej i beztlenowej, co przyspiesza metabolizm nawet przez kilka godzin po zakończonym treningu.

Czytaj także: Jak pływać grzbietem?

Styl klasyczny w pływaniu

aquapos
2 min czytania

Jak pływać motylkiem?

aquapos
3 min czytania