Michael Phelps – medale, osiągnięcia

2 min czytania

najlepsi pływacy olimpijscy

Dyscyplina olimpijska, jaką jest pływanie, zna wielu uznanych sportowców. Do historii przeszedł m.in. Michael Phelps, który sięgnął po wiele medali na igrzyskach. Poznaj osiągnięcia amerykańskiego pływaka.

Kim jest Michael Phelps?

Michael Fred Phelps to jeden z najsłynniejszych pływaków na świecie. Może pochwalić się dwudziestoma trzema tytułami olimpijskimi, dwudziestoma sześcioma tytułami świata, a także wielokrotnymi rekordami na światowych imprezach.

Na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku zdobył 6 złotych i 2 brązowe medale. Igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 roku to 8 złotych medali w jego wykonaniu. W Londynie w 2012 roku sięgnął po 4 złota i 2 srebra. Natomiast w Rio de Janeiro w 2014 uzyskał 6 złotych medali i jeden srebrny. W gablocie z ma też 7 złotych medali z mistrzostw świata w 2007 roku. 

Może pochwalić się mianem najbardziej utytułowanego olimpijczyka w historii nowożytnych igrzysk (23 medale). Za sprawą uzyskanej dominacji, uchodzi za najlepszego pływaka na świecie.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro odgrywał rolę chorążego kadry Stanów Zjednoczonych oraz kapitana drużyny pływackiej.

Najważniejsze osiągnięcia Michaela Phelpsa

Michael Phelps przygodę z pływaniem rozpoczął w wieku 7 lat. Wówczas wykryto u niego nadpobudliwość psychoruchową. Debiut w igrzyskach olimpijskich zaliczył w Sydney w 2000 roku. Mając 15 lat, został najmłodszym reprezentantem USA w historii Olimpiady.

Jego pierwszy złoty medal przypadł na rok 2001. W Fukuoce, na dystansie 200 m stylem motylkowym, pokonał własny rekord świata wynoszący 1:54:58.

Mistrzostwa świata w Barcelonie w 2003 roku przyniosły mu 4 złote i 2 srebrne medale. Trzykrotnie pobił światowe rekordy. Rok później cieszył się ze złotego medalu na mistrzostwach odbywających się na krótkim basenie w Indianapolis.

Warto podkreślić, że aż siedmiokrotnie był uznawany najlepszym pływakiem świata –w latach 2003, 2004, 2006 2007, 2008 i 2009. Na temat innych wielkich przedstawicieli tej dyscypliny znajdziesz tu: https://iplywamy.pl/notatka/najlepsi-plywacy-olimpijscy-w-historii/.

Znany jest również z uczestnictwa w amerykańskiej kampanii medialnej, która uświadamia młodzież o skutkach stosowania dopingu w sporcie.

Michaels Phelps na IO 2008

Podczas IO 2008 w Pekinie, Michael Phelps wpisał się na stałe w annały sportu poprzez zdobycie 8 złotych medali. Pobił wtedy rekord innego Amerykanina, czyli Marka Spitza. Jego rodak zdobył 7 najcenniejszych krążków w 1972 roku w Monachium. Dzięki temu Phelps znalazł się wśród multimedalistów igrzysk olimpijskich. Godne uwagi jest to, że jako pierwszy pływak sięgał po złote medale w trzech kolejnych turniejach rangi olimpijskiej

Po IO 2012 w Londynie ogłosił zakończenie kariery, Dwa lata później powrócił jednak do startów.

Michaels Phelps na IO 2014

Na Olimpiadzie w Rio de Janeiro Phelps zgarnął sześć medali. Odniósł trzeci złoty sukces olimpijski na dystansie 200 m stylem motylkowym, pokonując Masato Sakaia o zaledwie 0,04 s. W kategorii 200 m stylem zmiennym, zdobył złoto po raz czwarty z rzędu. Stał się jednym z trzech sportowców w historii, którzy sięgnęli złoty medal na czterech kolejnych igrzyskach w tej samej dyscyplinie.

Na 100 m stylem motylkowym, ostatnim indywidualnym starcie, zdobył srebrny medal, osiągając ten sam czas co Chad le Clos i László Cseh – 51,14 s. Phelps uczestniczył także w sztafetach 4 x 100 m stylem dowolnym, 4 x 200 m stylem dowolnym i 4 x 100 m stylem zmiennym. Wszystkie z nich wygrały złote medale dla USA, a sztafeta zmienna, w której Phelps pływał z Ryanem Murphym, Codym Millerem i Nathanem Adrianem, ustanowiła nowy rekord olimpijski – 3:27,95 min.

Michaels Phelps i jego życie prywatne

Rodzicami Micheala są Fred i Debbie Phelps – były policjant i dyrektorka szkoły. Ma dwójkę rodzeństwa, dwie siostry o imionach Whitney i Hilary.

W 2015 roku zaręczył się z Nicole Johnson, która została Miss Kalifornii. Ich ślub odbył się 13 czerwca 2016 r. Miesiąc wcześniej para doczekała się syna.

Michael Phelps – kontrowersje 

W życiu Michaela Phelpsa nie brakuje kontrowersji. W listopadzie 2004 roku został zatrzymany przez policję i skazany na 18 miesięcy dozoru policyjnego za jazdę pod wpływem alkoholu. Sytuacja powtórzyła się we wrześniu 2014 roku. Otrzymał karę roku więzienia z zawieszeniem na 18 miesięcy. Skierowany został też na terapię i uczestnictwo w spotkaniach AA.

Styl klasyczny w pływaniu

aquapos
2 min czytania

Jak pływać motylkiem?

aquapos
3 min czytania

Pływanie na plecach – technika

aquapos
3 min czytania