Najszybszy styl pływacki 

2 min czytania

najszybszy styl pływacki

Styl pływania, który wybierzesz, powinien być zgodny z Twoimi wymaganiami, umiejętnościami, a także osobistymi upodobaniami. Przykładowo, styl klasyczny jest idealny dla tych, którzy cenią sobie chwile relaksu w wodzie. Natomiast, jeżeli prędkość jest priorytetem, to warto rozważyć kraula, ponieważ jest to najszybszy styl pływania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak osiągnąć lepsze rezultaty w szybkim pływaniu!

Rekordy świata w pływaniu

Zamiast analizować, którą technikę pływacką można uznać za najszybszą, wystarczy zwrócić uwagę na wyniki zawodów pływackich. Nie bez powodu większość zawodników biorących udział w pływaniu stylem dowolnym, decyduje się na ten specyficzny styl.

Co więcej, aktualny rekord prędkości został ustanowiony podczas pływania kraulem. Ciekawym jest, że na odcinku 50 metrów wynosi on zaledwie 20.91 sekundy. Ten rekord od jakiegoś czasu jest niepobity, dlatego też bukmacherzy, m.in BETFAN oferują zakład na jego poprawienie.

Interesujące jest, że osiągnięcie takiej prędkości nie jest bardzo wyczerpujące dla organizmu, pod warunkiem zastosowania prawidłowej techniki – dowiedz się, jak pływać kraulem!

Znaczenie oddechu w pływaniu

Utrzymanie prawidłowego rytmu oddechu jest kluczowe podczas pływania kraulem. Zalecane jest, aby proces ten był w pełni zsynchronizowany z ruchem całego ciała. Podczas pływania głowa powinna pozostawać w naturalnej, niepodniesionej pozycji, aby uniknąć niepotrzebnego napięcia w obszarze kręgosłupa szyjnego, a także w mniejszym stopniu kręgosłupa lędźwiowego. Zasadniczo, podtrzymanie głowy w niskiej pozycji podczas pływania stylem kraul jest istotne, ponieważ unikamy w ten sposób niepotrzebnego wydatkowania energii.

Istota pracy ramion w pływaniu

Podczas pływania kraulem wielu początkujących pływaków zaniedbuje kluczowy aspekt techniki, a mianowicie pozycję palców na dłoniach podczas ruchów pod wodą. Osiągnięcie optymalnej wydajności pływania, a tym samym największej szybkości, zależy od trzymania palców razem, niczym wiosło.

Równie istotne jest, aby ruchy ramion były przemienne. Na przykład, gdy jedna dłoń zanurza się pod powierzchnię wody, druga powinna być w trakcie wynurzania. W przeciwnym przypadku, możliwe jest nie tylko spowolnienie tempa pływania, ale również zmiana kierunku, co może być niezgodne z naszymi oczekiwaniami.

Jak stopy mogą wpłynąć na szybkość pływania?

Choć praca nóg podczas pływania kraulem ma istotne znaczenie, to nie wpływa na tempo tak bardzo, jak praca rąk. Ruch nogami powinien następować w płaszczyźnie pionowej, najlepiej przy nieznacznie zgiętych kolanach. Kluczowe jest, aby nie wymuszać ruchu tylko za pomocą stawów kolanowych. Pływanie stanie się efektywniejsze, gdy w ruch zaangażowane będą całe nogi, od ud aż po czubki stóp.

Oddychaj prawidłowo – męcz się mniej

Bez wątpienia, pływanie stylem dowolnym wymaga dużego wysiłku, niezależnie od pozycji, którą przyjmujemy. W końcu musimy pokonać opory wody, co wiąże się z przenikaniem przez środowisko o dość dużej gęstości. Niemniej jednak, stopień zmęczenia zależy od tempa i techniki oddychania podczas pływania. Najskuteczniejsza strategia jest dość prosta.

  1. Kiedy prawą ręką rozpoczynamy ruch wyjścia z wody (rozpoczynając od łokcia), delikatnie obracamy głowę w prawo, aby zaczerpnąć powietrze.
  2. Kiedy lewa ręka zaczyna się wynurzać, powinniśmy odwrócić twarz w lewo. To jest również odpowiedni moment na wymianę powietrza.
  3. Pomiędzy tymi ruchami, powinniśmy płynąć z zanurzoną głową. Istnieje technika pływania stylem dowolnym z podniesioną twarzą, ale jest ona przeznaczona tylko dla doświadczonych pływaków.

Najszybszy styl pływacki – sposób na odchudzanie?

Kraul to nie tylko metoda pływania cechująca się największą prędkością, ale również wyjątkowo efektywny sposób na redukcję masy ciała. Pół godziny pływania w tym stylu pozwala zrzucić niemal 300 kalorii! W porównaniu, jazda na rowerze jest mniej skuteczna pod kątem spalania niepotrzebnych kalorii. Przyczyna takiej sytuacji jest prosta – podczas jazdy na rowerze (lub wykonywania innej aktywności) osoba musi pokonać tylko opór powietrza, które jest relatywnie rzadkim środowiskiem w porównaniu do wody.

Podsumowując, kraul jest niewątpliwie stylem pływackim łączącym w sobie zarówno prędkość, jak i efektywność. Być może warto zatem rozważyć korzyści płynące z regularnego uprawiania tego sportu?

Styl klasyczny w pływaniu

aquapos
2 min czytania

Jak pływać motylkiem?

aquapos
3 min czytania